2016–17 Undergraduate Index A–Z

Take classes this summer! Check out the Summer 2016 Catalog.

Find the right fit; Academic Advising wants to help you.

Leave feedback about the online catalog or tell us ideas about what Evergreen could offer in the future.

Catalog Views (Recently Updated, Evening & Weekend Studies, Freshman Programs, and More)
Searching & Filtering Options
Showing 1 to 325 of 325 entries
Add to ListTitle OfferingStandingCreditsWhen F W S Su
Susan Cummings
  Course FR–SR 4 Evening S 17
Emily Lardner
  Course FR–SR 4 Evening F 16
Bret Weinstein
  Program JR–SR 16 Day F 16 W 17
Dylan Fischer, Lalita Calabria, Gerardo Chin-Leo, Pauline Yu, Carri LeRoy, Abir Biswas, Erik Thuesen and Alison Styring
Signature Required: Fall  Winter  Spring 
  Program JR–SR V Day F 16 W 17 S 17
Nancy Parkes and Allen Olson
  Program SO–SR 8 Evening and Weekend F 16
Janelle Campoverde
  Course FR–SR 2 Weekend F 16
Janelle Campoverde
  Course FR–SR 2 Weekend W 17
Janelle Campoverde
  Course FR–SR 2 Weekend W 17
Janelle Campoverde
  Course FR–SR 2 Weekend F 16
Steven Scheuerell
  Program SO–SR 16 Day F 16
  Program JR–SR 16 Day S 17
Jay Stansell and Gina Arnold
  Program FR ONLY 16 Day W 17
Jay Stansell and Gina Arnold
  Program FR ONLY 16 Day F 16
Jeremy Quiroga
  Course FR–SR 4 Day F 16
Jeremy Quiroga
  Course FR–SR 4 Evening F 16
Jeremy Quiroga
  Course FR–SR 4 Day W 17
Jeremy Quiroga
  Course FR–SR 4 Evening W 17
Jeremy Quiroga
  Course FR–SR 4 Day S 17
Jeremy Quiroga
  Course FR–SR 4 Evening S 17
Alexander McCarty and Lynarra Featherly
  Program FR ONLY 16 Day W 17
Alexander McCarty and Lynarra Featherly
  Program FR ONLY 16 Day S 17
Alexander McCarty and Lynarra Featherly
  Program FR ONLY 16 Day F 16
Erik Thuesen
  Program JR–SR 16 Day W 17
Alejandro de Acosta and Frederick Woodward-Pratt
  Program FR ONLY 16 Day S 17
Alejandro de Acosta and Frederick Woodward-Pratt
  Program FR ONLY 16 Day F 16
Alejandro de Acosta and Frederick Woodward-Pratt
  Program FR ONLY 16 Day W 17
Mukti Khanna and Aisha Harrison
  Program SO–SR 8, 16 Day and Evening F 16 W 17
Mukti Khanna and Aisha Harrison
  Program SO–SR 8 Evening F 16 W 17
Marla Elliott
  Program FR–SR 8 Evening F 16
Mary Dean
  Course FR–SR 4 Evening F 16
Ann Storey
  Program JR–SR 8 Evening S 17
Marja Eloheimo
  Program SO–SR 8 Weekend F 16 W 17 S 17
Shaw Osha (Flores), Julia Zay and Kathleen Eamon
Signature Required: Winter  Spring 
  Program JR–SR 16 Day F 16 W 17 S 17
Chico Herbison and Andrew Buchman
  Program JR–SR 16 Day S 17
EJ Zita and Rebecca Chamberlain
  Program FR–SR 16 Day and Evening S 17
TBA
Signature Required: Fall 
  Course SO–SR 4 Evening F 16
TBA
Signature Required: Winter 
  Course SO–SR 4 Evening W 17
Dariush Khaleghi
  Course SO–SR 4 Evening W 17
Kabby Mitchell
  Program SO–SR 16 Day F 16
Steven Scheuerell
Signature Required: Winter 
  Program SO–SR 16 Day W 17 S 17
Eric Stein, Anne Fischel and Carolyn Prouty
Signature Required: Winter 
  Program SO–SR 16 Day F 16 W 17 S 17
Alice Nelson and Tom Womeldorff
  Program FR ONLY 16 Day F 16 W 17
Frederica Bowcutt and Noelle Machnicki
  Program FR–SR 16 Day F 16
Vauhn Foster-Grahler
  Course FR–SR 4 Day W 17
Vauhn Foster-Grahler
  Course FR–SR 4 Day S 17
Vauhn Foster-Grahler
  Course FR–SR 4 Day Su 17
Allen Mauney
  Course FR–SR 4 Evening F 16
Allen Mauney
  Course FR–SR 4 Evening W 17
Allen Mauney
  Course FR–SR 4 Evening S 17
Zoltan Grossman and Shangrila Wynn
  Program SO–SR 16 Day S 17
Bruce Thompson
  Course FR–SR 4 Evening F 16
Aisha Harrison
  Course FR–SR 4 Evening S 17
  Course FR–SR 4 Evening F 16
Hirsh Diamant and Tomoko Hirai Ulmer
  Program FR–SR 8 Evening and Weekend F 16 W 17 S 17
Lin Crowley
  Course FR–SR 4 Evening F 16
Lin Crowley
  Course FR–SR 4 Evening W 17
Lin Crowley
  Course FR–SR 4 Evening S 17
Bill Arney and Rita Pougiales
  Program FR–SR 16 Day S 17
Savvina Chowdhury, Sarah Williams and Zoltan Grossman
  Program FR–SR 16 Day F 16 W 17 S 17
Stephen Buxbaum
  Program JR–SR 8 Weekend F 16 W 17 S 17
Joli Sandoz and Karen Hogan
  Program FR–SR 12 Evening and Weekend F 16
Joli Sandoz and Wenhong Wang
  Program JR–SR 8 Evening and Weekend S 17
Joli Sandoz
  Program SO–SR 8 Evening and Weekend W 17
Sheryl Shulman, Richard Weiss and Neal Nelson
Signature Required: Winter 
  Program SO–SR 16 Day F 16 W 17
Richard Weiss, Neal Nelson, Adam King and Brian Walter
Signature Required: Winter 
  Program FR–SR 16 Day F 16 W 17
Richard Weiss and Jon Baumunk
  Program SO–SR 16 Day S 17
  Course FR–SR 2 Evening F 16
Donald Middendorf and Seytalia Selter
Signature Required: Winter 
  Program SO–SR 16 Day F 16 W 17
Jehrin Alexandria
  Course FR–SR 2 Weekend S 17
Jehrin Alexandria
  Course FR–SR 2 Weekend F 16
Jehrin Alexandria
  Course FR–SR 2 Evening F 16
Jehrin Alexandria
  Course FR–SR 2 Evening S 17
TBA
  Course FR–JR 4 Evening W 17
TBA
  Course FR–JR 4 Evening S 17
Stephen Beck
  Course FR–JR 4 Evening F 16
Lester Krupp
  Course FR–JR 4 Evening F 16
Rebecca Chamberlain and Allen Mauney
  Program FR–SR 8 Evening and Weekend F 16 W 17 S 17
Nancy Murray and Sara Rose
  Program FR–SR 16 Day W 17
Nancy Murray and Sara Rose
  Program FR–SR 16 Day S 17
Anne de Marcken (Forbes)
  Program JR–SR 16 Day F 16 W 17
Jeanne Hahn and Paul McMillin
  Program SO–SR 16 Day W 17
Stephen Beck
  Course FR–SR 4 Evening W 17
Michelle Aguilar-Wells
  Program FR–SO 16 Day S 17
Laura Citrin and Lori Blewett
  Program FR–SO 16 Day S 17
Evan Blackwell and Ruth Hayes
Signature Required: Fall  Winter  Spring 
  Program JR–SR 16 Day F 16 W 17 S 17
Cynthia Kennedy and Robert Esposito
  Program FR–SR 16 Day F 16 W 17 S 17
Rebecca Sunderman, Amy Cook and Kabby Mitchell
  Program FR–SO 16 Day W 17 S 17
Frances V. Rains and Rebecca Sunderman
  Program FR–SR 16 Day F 16
TBD and Stacey Davis
  Program JR–SR 16 Day F 16 W 17 S 17
Krishna Chowdary and Vauhn Foster-Grahler
Signature Required: Fall 
  Course SO–SR 4 Day F 16
Howard Schwartz and Allen Olson
  Program SO–SR 8 Evening W 17 S 17
  Program FR–SR 16 Day S 17
Dariush Khaleghi
  Course FR–SR 4 Evening F 16
Emily Adams
  Course FR–SR 4 Evening F 16
Aisha Harrison
  Course FR–SR 4 Evening S 17
Walter Grodzik and Ratna Roy
  Program FR–SR 16 Day S 17
Jamyang Tsultrim
  Course FR–SR 4 Weekend W 17
Jamyang Tsultrim
  Course FR–SR 4 Weekend F 16
Alison Styring and George Freeman
  Program FR ONLY 16 Day F 16 W 17 S 17
Bill Arney
  Program FR–SR 16 Day F 16
Russell Lidman
  Program SO–SR 16 Day F 16
Ben Kamen
Signature Required: Fall 
  Course SO–SR 4 Evening F 16
Ben Kamen
Signature Required: Winter 
  Course SO–SR 4 Evening W 17
Ben Kamen
Signature Required: Spring 
  Course SO–SR 4 Evening S 17
Andrew Brabban and Clyde Barlow
Signature Required: Fall  Winter  Spring 
  Program SO–SR 16 Day F 16 W 17 S 17
Ulrike Krotscheck and Caryn Cline
Signature Required: Winter 
  Program JR–SR 16 Day W 17 S 17
Sherry Walton
  Program FR–SO 16 Day S 17
Nancy Murray, Lydia McKinstry and Sara Rose
  Program FR ONLY 16 Day F 16
Ann Storey and Frederica Bowcutt
  Program FR–SR 16 Day W 17
Marla Elliott
  Course FR–SR 2 Evening S 17
Marla Elliott
  Course FR–SR 2 Evening W 17
Marla Elliott
  Course FR–SR 2 Evening F 16
Artee Young
  Program FR–SR 16 Day F 16 W 17
EJ Zita and Steven Flusty
  Program FR–SR 16 Day F 16 W 17
Laura Citrin and Pauline Yu
  Program JR–SR 16 Day F 16 W 17
Artee Young
  Program SO–SR 16 Day S 17
Frederica Bowcutt and Lalita Calabria
Signature Required: Spring 
  Program JR–SR 16 Day S 17
Suzanne Simons and Wenhong Wang
  Program SO–SR 8 Weekend F 16 W 17
Donald Morisato and Martha Rosemeyer
Signature Required: Winter  Spring 
  Program FR–SR 16 Day F 16 W 17 S 17
Thuy Vu
  Course FR–SR 4 Evening F 16
Stephen Buxbaum
  Course JR–SR 4 Evening F 16
Judith Gabriele
  Course FR–SR 4 Evening F 16
Judith Gabriele
  Course FR–SR 4 Evening W 17
Judith Gabriele
  Course FR–SR 4 Evening S 17
Judith Gabriele
  Course FR–SR 4 Evening F 16
Judith Gabriele
  Course FR–SR 4 Evening W 17
Judith Gabriele
  Course FR–SR 4 Evening S 17
Carri LeRoy and Peter Impara
  Program SO–SR 16 Day S 17
Paul Przybylowicz and Lalita Calabria
  Program JR–SR 16 Day F 16
W. Joye Hardiman and Lawrence Mosqueda
Signature Required: Fall 
  Program SO–SR 16 Day F 16 W 17
TBA and Anthony Molinero
  Course FR–SR 6 Evening F 16
Anthony Molinero
  Course FR–SR 6 Evening W 17
Anthony Molinero
  Course FR–SR 6 Evening S 17
Martha Henderson and Peter Impara
  Program JR–SR 16 Day F 16 W 17
Ralph Murphy and Zoe Van Schyndel
  Program FR–SO 16 Day S 17
Dawn Williams
  Course FR–SR 4 Evening F 16
Marianne Hoepli
  Course FR–SR 4 Evening W 17
Marianne Hoepli
  Course FR–SR 4 Evening S 17
Zoe Van Schyndel and Jon Baumunk
  Program FR–SO 16 Day F 16 W 17
Douglas Schuler and Kathy Kelly
  Program SO–SR 8, 12 Evening and Weekend F 16 W 17 S 17
Steven Niva
  Program SO–SR 16 Day S 17
  Program FR–SR 16 Day S 17
Emily Lardner
  Course FR–SR 4 Evening W 17
Don Chalmers
  Course FR–SR 2 Weekend F 16
Bret Weinstein
  Program JR–SR 16 Day S 17
Nancy Anderson and Marcella Benson-Quaziena
  Program JR–SR 8 Weekend F 16 W 17 S 17
Kristina Ackley and Jennifer Martinez
  Program FR ONLY 16 Day F 16
Kristina Ackley and Jennifer Martinez
  Program FR ONLY 16 Day W 17
Mary Dean
  Course FR–SR 4 Evening S 17
Jeff Glassman and Arun Chandra
  Program FR–SO 16 Day F 16 W 17
Susan Cummings
  Course FR–SR 4 Evening F 16
Stephen Buxbaum
  Course JR–SR 4 Evening W 17
Nancy Koppelman, Eric Severn, Joseph Tougas and Andrew Reece
  Program FR–SO 16 Day F 16 W 17
Arleen Sandifer
  Course FR–SR 4 Evening S 17
Jamie Colley
  Course FR–SR 4 Evening and Weekend F 16
Jamie Colley
  Course FR–SR 4 Evening and Weekend S 17
Bill Arney
Signature Required: Winter 
  Contract FR–SR 16 Day W 17
David Wolach
  Course FR–SR 4 Evening and Weekend W 17
Karen Hogan
  Course FR–SR 4 Evening S 17
Ben Kamen
Signature Required: Fall 
  Course SO–SR 4 Evening F 16
Ben Kamen
Signature Required: Winter 
  Course SO–SR 4 Evening W 17
Ben Kamen
Signature Required: Spring 
  Course SO–SR 4 Evening S 17
Shangrila Wynn and Dylan Fischer
  Program FR–SO 16 Day F 16
Dylan Fischer and Shangrila Wynn
  Program FR–SO 16 Day W 17
Gerardo Chin-Leo and Ralph Murphy
  Program FR–SO 16 Day F 16
Gerardo Chin-Leo and Ralph Murphy
  Program FR–SO 16 Day W 17
Clarissa Dirks, Riley Rex and James Neitzel
  Program FR–SR 16 Day F 16 W 17 S 17
Mark Hurst
  Course FR–SR 4 Weekend F 16
John Shattuck
  Course FR–SR 4 Evening F 16
Arun Chandra and Jeff Glassman
  Program FR–SR 16 Day S 17
Sean Williams and Geoffrey Cunningham
  Program SO–SR 16 Day F 16 W 17
Sean Williams
Signature Required: Spring 
  Program JR–SR 16 Day S 17
Tomoko Hirai Ulmer
  Course FR–SR 4 Evening F 16
Tomoko Hirai Ulmer
  Course FR–SR 4 Evening W 17
Tomoko Hirai Ulmer
  Course FR–SR 4 Evening S 17
Tomoko Hirai Ulmer
  Course FR–SR 4 Day F 16
Tomoko Hirai Ulmer
  Course FR–SR 4 Day W 17
Tomoko Hirai Ulmer
  Course FR–SR 4 Day S 17
James Schneider
  Course FR–SR 2 Evening F 16
Lester Krupp
Signature Required: Spring 
  Program SO–SR 8, 12 Evening and Weekend W 17 S 17
Rachel Hastings
  Program FR–SR 16 Day S 17
Stephanie Kozick and Rose Jang
  Program FR–SR 16 Day F 16
Krishna Chowdary and Vauhn Foster-Grahler
Signature Required: Winter 
  Course SO–SR 4 Day W 17
Julianne Unsel
  Program FR–SR 16 Day S 17
Bill Bruner and TBD
  Program JR–SR 16 Day F 16 W 17
John Baldridge
  Course FR–SR 4 Evening S 17
John Baldridge
  Course FR–SR 4 Evening W 17
Erik Thuesen and Gerardo Chin-Leo
  Program JR–SR 16 Day S 17
Rachel Hastings and Abir Biswas
  Program FR–SR 16 Day F 16 W 17
Dharshi Bopegedera and TBD
Signature Required: Winter  Spring 
  Program FR–SR 16 Day F 16 W 17 S 17
Peter Randlette and Ruth Hayes
Signature Required: Fall 
  Program JR–SR 16 Day F 16 W 17 S 17
Laurie Meeker and Julie Russo
Signature Required: Fall  Winter 
  Program SO–SR 16 Day F 16 W 17 S 17
TBA
  Course FR–SR 4 Evening S 17
Unassigned
  Course FR–SR 4 Evening F 16
TBA
  Course FR–SR 4 Evening W 17
Paula Schofield, Robin Forbes-Lorman and Michael Paros
Signature Required: Fall  Winter  Spring 
  Program SO–SR 16 Day F 16 W 17 S 17
Mark Hurst and Mark Harrison
  Program FR–SR 8 Evening and Weekend S 17
Naima Lowe and Chico Herbison
Signature Required: Fall 
  Program SO–SR 12, 16 Day F 16 W 17
Naima Lowe and Chico Herbison
  Program FR ONLY 16 Day F 16 W 17
Karen Gaul and Sarah Eltantawi
  Program FR–SR 16 Day F 16 W 17 S 17
Peter Randlette
Signature Required: Fall 
  Course JR–SR 4 Evening F 16
Krishna Chowdary and Vauhn Foster-Grahler
Signature Required: Fall 
  Course SO–SR 4 Day F 16
Andrea Gullickson
Signature Required: Winter 
  Program FR–SR 16 Day F 16 W 17
Marla Elliott
  Course FR–SR 2 Evening F 16
TBA
  Course FR–SR 2 Evening W 17
TBA
  Course FR–SR 2 Evening S 17
Amjad Faur
Signature Required: Spring 
  Program SO–SR 16 Day and Evening S 17
Susan Aurand
  Program SO–SR 16 Day F 16